Sok kosz, műsajt és műtejföl a pizzán, a lángoson

 

Több mint 9 tonna lejárt terméket találtak eddig az ellenőrök

 

 

Lezárult az idei nyári szezonális élelmiszerlánc ellenőrzés első időszaka. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint az idén a részeredmények alapján a higiéniai hiányosságok előfordulása kiemelkedően magas volt, különösen a vendéglátásban.

Az idei nyári szezonális élelmiszerlánc ellenőrzés első, július 1-jétől 31-ig tartó időszakában a megyei kormányhivatalok járási hivatalainak szakemberei és a Nébih munkatársai közel 2,4 ezer ellenőrzést végeztek. Ebből 284 élelmiszer-előállító helyen, 884 az élelmiszer-forgalmazásban és 1 170 vendéglátóhelyen történt. A vizsgálat a turisztikai szempontból frekventált helyekre, valamint a rendezvényeken, fesztiválokon, vásárokon működő kereskedelmi és vendéglátó létesítményekre fókuszált. Ezen belül kapott kiemelt figyelmet a büfé-kocsik és mozgó vendéglátók tevékenysége, valamint az ifjúsági és gyermek táborok étkeztetése. 

 

A nyári szezonális élelmiszerlánc- ellenőrzési időszak augusztus 20-ig még országszerte tart.

Mint megállapították: a részeredmények alapján a higiéniai hiányosságok előfordulása idén kiemelkedően magas volt, különösen a vendéglátásban. A Nébih szerint a lángost árusító helyeken rendszeresen előfordul, hogy az étlapon „tejföl” szerepel, de az ételre növényi alapú termék kerül. A pizzériákban rábukkantak ilyen átverésre: növényi alapú sajtkészítményeket használnak feltétként, miközben az étlapon a „sajt” megnevezés szerepel, megtévesztve ezzel a vásárlókat. 

Az élelmiszerláncokban a vezető hibaok idén is a lejárt termékek forgalmazása volt. A tájékoztatás szerint az összes ellenőrzött tétel 5,2 százalékát, 9,11 tonna terméket kellett kivonni a forgalomból. A feltárt szabálytalanságok miatt 36 alkalommal figyelmeztetést, 196 esetben bírság kiszabását alkalmazták szankcióként, utóbbit összesen 13,4 millió forint értékben. 

A zöldség-gyümölcs minőségellenőrzések alkalmával eddig főleg jelölési hibák és minőségi kifogás fordult elő, de ismeretlen eredetű, nem nyomon-követhető termékek miatt is intézkedniük kellett a szakembereknek. Néhány esetben a forgalmazói regisztráció hiánya is előfordult.

Forrás: azenpenzem.hu